Genel

Açıksöz

Geçen 18 Eylül’de, bir olay yaşandı.

Öğrencilerin anlatımına göre, kantinde bir öğretmen, sırf 12’inci sınıfta okuyan öğrencilerden birini darp etmiş. Buna sebep, 12’inci sınıfların artık ilk sırada yemek alamayacağını söylemiş. Daha önce ki uygulamada, 12’inci sınıf öğrencileri sınavlara hazırlandıkları için, ilk önce onlar yemek sırasına girerlerdi. Bu kural, şimdi ki son sınıf öğrencilerine verilmeyince, bu konu hakkında bilgi alan öğrenci, ‘hocam neden’ deyince, öğretmen M.Ç., öğrenci S.G.’yi darp etmiş.

Bu olay, Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesinde yaşandı. Ben, birkaç gün sonra Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önünden arkadaşımla geçince, veliler ve öğrencilerle karşılaştım.

Olayı anlamaya çalışırken, baktım bizim Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun ve yardımcısı, aşağıda veliler ile konuşuyor. Çare aramak değil, direk veli ve öğrencileri suçlu buluyorlar.

Nasıl olur da, öğrenciler öğretmeni döver’ diyorlardı.

Arkadaşıma bir öğretmen sandalye ile vursa, ben arkadaşımı savunurum. ‘Nefsi Müdafaa‘ denen bir şey var.

Beni gören bir iş bilmez ise, ‘ne yapıyorsun? Burada çekim yasak’deyince, ‘Seni ilgilendirmez. Olay burada yaşanmış, sen bana karışamazsın. Ben gazeteciyim,’ dedim. Veliler ve öğrenciler, onlara destekte bulunduğumu görünce, elbette beni çembere alıp, çekim yapmamı sağladılar. Oradaki desteği görünce, geri adım atmadım.

Haberi, o zaman çalıştığım ajans bile yapmadı.

04Haber, olayı gün yüzüne çıkarmak isteyerek, en büyük cesareti gösterdi. Ve olayın gizli kalmasını istemedi. Ben de haberi kendileri ile paylaştım. Öğrencilerin ve velilerin mağduriyetine sessiz kalmadı anlayacağınız. Yani bir Validen de, Milli Eğitim Müdüründen de vicdanlı çıktı.

Dursun Müdür, beni görünce koltuğuna kaçtı. ‘Kimse kapmasın,‘demiştir. Birkaç dakika sonra, Türk Telekom ve Sosyal Bilimler Lisesine gittik ve aradan birkaç dakika sonra, okuldan atılan öğrenciler ve destek için gelen arkadaşları okula geldi.

Şaşırtıcı olan durum ise, okula ‘Terörle Mücadele ekibinin gelmesiydi. Öyle ne olur ne olmaz diye gelmişler. Daha şimdiden belli öğretmen ve okul yönetiminin öğrencilere nasıl baktığı. Zaten yıllarca, belli grup öğrencileri seçip, tüm öğretmenler de o öğrencilere karşı cephe almışlar. Sadece bir öğretmen öğrencileri desteklemiş, o da okuldan atılmış. Yani öğrencileri şimdiden terörle suçladılar.

Okul müdürü kim mi?

Bizim de İlkokuldan (Fatih Sultan Mehmet İÖO)Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenimiz B.A. İsimleri açık vermek, beni mutlu eder; ama asıl mesele, bu kişileri koruyan ve kollayan yetkililerde…

Velev o ki,

Öğrenciler okuldan atıldı, okul müdürü velilere açıklama yaparken: ‘Ben bu okulu dize getirmek için onları atacağım,’ demiş.

Fethullah Gülen cemaatine her perşembe günü öğrencileri alıp, ellerinden tutarak sohbetlere gittiği günleri çok çabuk unutmuş. O eski zamanlardan, şimdi bu zamanlara… Zaten Fethullah Gülen Cemaatine yönelik soruşturma, gariban ve suçsuz kesimlere yapıldı. Böyle iş üzerinde olup da, kamufle olanlar, kol geziyor. Sanmayın Ağrı’da çok cemaat mensubunun temizlendiğini…

Öğrencilerden 10’u, geçen ay yeni yerlerini görmeye gitmişlerdi.

4’ü Şemsi Türkmen Anadolu lisesine,

2’si Ağrı Dağı Anadolu lisesine,

1’i 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Lisesine (Eski ismi Ağrı Anadolu lisesi-Buna ne gerek varsa.)

1’i Naci Gökçe Lisesine,

2’si Patnos’ta bulunan Alpaslan Anadolu Lisesi ve Patnos Anadolu Lisesine gönderildi.

Öğrencilerle görüştüğümde, bunun tamamen haksızlık olduğunu ve hiçbir şey yapmadıklarını belirttiler.

Olaya şehrin başı, Baş vali ne yaptı?

Kılını kıpırdatmadı, bu konuda her veli şikayette bulundu, görüşmeye gitti. Ne yazık ki veliler, İstedikleri sonucu alamadılar.

Bazı veliler, ‘müdüre dedik ki, elinizi öpelim, bu olay çözülsün.

Bizim müdür B.A., durur mu? Kabul etmeyip, işleyişi sürdürmüş.

Yetmemiş…

Güvenlik kamerası görüntüleri, her şeyi kaydetmiş; ama müdür telefonla öğretmenin, öğrenciyi dövdüğü yerleri değil de, öğrencilerin kalabalık bir şekilde arkadaşlarını korudukları yerleri çekip, ‘öğrenciler öğretmeni böyle dövdü,’ şeklinde Milli Eğitim Müdürü Dursun’a servis etmiş.

Müslümanız, Kuran’ı Kerim okuyoruz,’ diyerek ve dini sohbetlere katılan müdür, –bu konuda netim. Şahitler bile B.A.’nın Fethullah Cemaatine öğrenci götürdüğünü bizzat söylerler– şimdi öğrendiklerini böyle böyle uyguluyor sanırım.

Her şey ortada; ama üst düzey yetkililer, ne yazık ki hiçbir iş yapamadığı gibi, bunca öğrencinin mağdur olmasına göz yumdular.

Bir de kalkıp, eğitim öğretim yılı ile ilgili mesaj yayımlattılar, kürsüde konuşma yaptılar. Bunu particilik oyunu olarak gördüm, o ayrı bir şey.

Peki, nerede bunun hayırlısı, nerede bunun ‘başarılar dilerim’ desteği? Ağrı’da en büyük başarıların olduğu lisede, öğrencileri öğretmen dövdüler diye suçlayıp okuldan attılar.

Yerine başka biri gelirse ne mi olur?

Bir şey değişmez. Ağrı’da sadece Milli Eğitim değil, Ticaret Sanayi Odası, Turizm Müdürlüğü, Spor Müdürlüğü, saçma sapan isimli dernek, STK(Sivil Toplum Kuruluşları), başkanları, müdürleri değişse de, bir şey olacağı yok. A gider, okuma bilmeyen, iki kelimeyi bir araya getiremeyen B gelir.

Danışmanlar sağ olsun, müdürün veya başkanın iki kelimeyi bir araya getiremediği yerde, habercilikten ve basın irtibatından anlamayan bazı sözde basın danışmanları yapıyor. O da böyle küsmekle, trip atmakla geçip gidiyor.

Sözü bu lafla kesiyorum: “Diyeceğim o ki,kaderine terk edilen ve Allah’a emanet edilen Ağrı’yı ne ben kurtarabilirim, ne de başkası.” Böyle kişiler varken…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: