Genel

Tehdit

Gelelim bu güne…

Arkadaşlarla bir kafeye geçip, orada laflamaya başladık. Soğuk havadan kaçıp, sıcak mekanlara daldık.

Tabii ki orada da teknolojinin yüzü beni buldu.

Telefonumda haberleri okurken, gelen elektronik posta mesajlarına baktım.

Bildirimin ardından, ‘Turgut Özmüş‘ adında  bir klavye silahşöründen mesaj gelmiş.

Okumaya başladım…

Yazıyı aynen olduğu gibi aktarıyorum: “Kongre merkezi il özel idaresine aittir izinleri Kültür turizim müdürüylen alakası yok il özel idaresi kime izin verirse gider kongresini yapar buna müdürlük engel olamaz …… bazı bilgileri bilmeden yorum yapma….” 

Bana özel olarak gönderilen mesajda, üstü kapalı tehdit unsuru mevcut. Tek şikayet dilekçesiyle, okuma yazmayı öğretirim. Lâkin, daha yazım ve noktalama kurallarından anlamayan birini dikkate alıp, tehdit etmek, hiç de hoş karşılanacak bir durum değil. Seviye meselesi…

Bir bir açalım olayı.

Benim ‘İş bilmezler!…” başlıklı yazımda, “Mesela Ahmet Aslan gelmişti, mesela Selçuk Balcı, Mesela 4 Kasım’da da Pinhani grubu gelecek. Selçuk Balcı Konseri için ‘Kültür Kongre Merkezini‘ tutmaya çalışan organizatör ekibi, her zaman ki gibi sürekli bir engelle karşılaşıyor. Önce ki grubun konserinde; “Bu tavan düşebilir. Yapmanız lazım,” diye konuşan ekibe şu cevap veriliyor, “bize ne. Kalsın öyle.” “Su damlıyor, onarmak lazım,” dediklerinde de, yine benzer cevapla karşılık veriliyor.Orası devlet tarafından halka verilmedi mi? Ve organizatör ekibi lideri, elinde sonunda kendisi salonun tavanını tamir eder. Peki, yetkililer veya baştakiler, neden buna engel olur? Neden destek olmaz? Bu mu şehri geliştiren yardım faaliyeti? Adı üzerinde, ‘Kültür ve Kongre Merkezi.’ Kültürel faaliyetlerin yer alması gereken yer değil mi? Kütüphaneyi de oraya taşımışsınız, gürültü ve geçişlerden öğrenciler ihtiyaçları olan çalışmayı yapamaz hale gelmiş.” şeklinde yazdığım bazı satırlar ve devamında:Bana yazdıklarım ve paylaştıklarım ile ilgili yorum yapıp, saçma eleştiriler göndereceğinize, işini doğru kişilerle, tam yapın. Serbest vuruşu veya ofsaytı bilmeyeni antrenör, okuma yazmasını bilmeyeni dernek başkanı, turizmden anlamayanı ve İshak Paşa Sarayı’nı alış veriş merkezine çevireni Turizm Müdürü ve daha çok var… Yaparsan, olacağı budur,” yazdığımdan dolayı üstü kapalı korkutmaya çalışmışlar. 

Yazıyı gönderen şahıs, belli ki sahte mail ekibine katılmayı düşünerek, yazdıklarımı nereden duymuş ve görmüşse, önce twitterdan beni bulup takip ediyor, sonra da mail adresime ulaşıp bana noktasız, virgülsüz, anlamsız birkaç satırlık kelime yazıyor. Gönder butonunu biraz geç bulacak ki, birkaç gün sonra bana cevap yazabiliyor. Klavyede epey zorlandığına eminim. Noktama işaretlerini göremeyince, çareyi noktasız yazmakta bulmuş.

 Sahte hesap olduğu çok açık. Çünkü açık hesaptan yazacak cesareti olmadığı için, gizemli bir tehdit unsuru haline getirmiş bay çok bilmiş. Yazdığı yazı ise, hemen altta.

 

 Bu şehir işte böyle geride kalıyor. 

Korkakça yaşayan bir nesilden ötürü. Fikirlerini açıkça beyan edemeyen bir nesil. Bunu da, eteklerini öptükleri kişiler yapıyor.

Herkes, sorunları başka kişilere atıp, sorunlar üzerinde birlik halinde çözüme ulaşmak istemedikleri için, işte böyle, ‘İl Özel İdaresine aittir.” deyip işin içinden sıyrılmayı düşünüyorlar. 

Yiyici timi yazmıştım. Bunlar da yiyici timlerin, vurucu timi…

Birileri yiyor, diğerleri vuruyor.

İshak Paşa Sarayı‘nı cam kavanozun içine saklayıp, sıfır mermerler ile alış veriş merkezine çevirmeleri gayet güzel; ama ben bunları yazınca çirkin… Tarihten, kültür-sanattan anlamayanlar, işte böyle vurucu timini salar üzerimize…

 

Bu şehirde artık sorunların haddi hesabı yok. Bunları yazmak, artık çaresiz. Çünkü, şehir halkı bunu hak ettiğini düşünmeye başladım artık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: